کانون فانوس دانشگاه شیراز
*******دوســتــی بـــــــا دانــــــشــــجـــــــویـــــان نــــــابـــــیـــــــنــــــــا********* 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لينک دوستان
لينک هاي مفيد
به گزارش گروه اینترنتی رهروان ولایت به نقل از ايرنا،  حسین افخم رضایی مخترع جانباز بسیجی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره اختراع خود گفت: در این اختراع مسیرهای حركت نابینایان برای عصای بریل مسیریاب تعریف شده و در اختیار نابینایان قرار گرفته است و بدین ترتیب به آنان در پیمودن مسیر كمك می كند.

عضو انجمن مخترعین ایران بنیاد ملی نخبگان كه چهار اختراع را در كارنامه خود دارد و مسئولیت خانواده ای مخترع را برعهده دارد افزود: اختراع عصای بریل مسیریاب به تایید انجمن نابینایان، سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی و بنیاد نخبگان رسیده و می تواند با همكاری نهادهایی از جمله سازمان بهزیستی و شهرداری تولید شود و در اختیار نابینایان قرار گیرد.

افخم رضایی گفت :این اختراع هزینه زیادی ندارد و با صرف هزینه ای اندك می تواند مشكلات بسیاری را برطرف كند.

وی تاكنون با تلاش خود و خانواده اش توانسته است اختراعات بسیاری از جمله محافظ هوشمند با قابلیت از كار انداختن پدال گاز خودرو از راه دور،‌ كنترل ترمز دستی از راه دور، محافظ هوشمند اتوماتیك با قابلیت تشخیص نصب استاندارد طول لوله با ظرفیت بخاری، آبگرمكن و هشدار دهنده عدم گرمای مناسب را به ثبت برساند.

باز كردن و قفل كردن كاپوت جلوی خودرو از راه دور نیز از دیگر اختراعات این مخترع كشور است .

این مخترع بسیجی با بیان اینكه مخترعین ایده ها و فكرهای خوبی را پرورش می دهند و آن را به ثبت می رسانند گفت:‌ دانشگاهیان و افراد متخصص پس از ثبت یك اختراع باید پا به عرصه گذارند و برای برطرف كردن عیب های احتمالی آن تلاش كنند چرا كه مجموع تلاش های مخترعین ، مسئولان و دانشگاهیان به تولید یك محصول می انجامد.

وی همچنین اطلاع رسانی در زمینه شناسایی یك اختراع مفید دانست و گفت: در بسیاری از موارد بخشی از جامعه به ساخته یك مخترع نیاز دارند اما از وجود آن اطلاعی ندارند.

این مخترع بسیجی یادآور شد: اختراعات خود را تا كنون در نمایشگاه اختراعات استان قزوین و در نمایشگاهی كه از سوی بنیاد ملی نخبگان در مصلای تهران برپا شده بود به نمایش گذاشته است.

افخم رضایی كه تا كنون هیچ یك از اختراعاتش به تولید انبوه نرسیده ابراز امیدواری كرد كه با حمایت نهادهای ذیربط و كمك و همكاری دانشگاهیان این وسیله در داخل كشور به تولید انبوه رسد و در اختیار نابینایان قرار گیرد.

اظهار امیدواری كرد كه با حمایت نهادهای مربوطه و كمك و همكاری دانشگاهیان این وسیله در داخل كشور به تولید انبوه رسیده و در اختیار نابینایان قرار گیرد.
[ یکشنبه بیست و پنجم تیر 1391 ] [ 10:30 ] [ فانوس ]

سگ روباتيك

ساخت سگ روباتيك براي راهنمايي نابينايان

چاپفرستادن به ایمیل

محققان ژاپني موفق به ساخت يك سگ روباتيك شده‌اند كه با استفاده از حسگر تصوير و مسافت كينكت ماكروسافت به ساخت تصوير سه‌بعدي از موانع پيش‌رو پرداخته و مي‌توان از آن براي كمك به نابينايان استفاده كرد.

فيلمي كه از اين روبات گرفته شده، به نمايش اين سگ روباتيك كه توسط شركت ژاپني ان‌اس‌كي با همكاري دانشگاه الكتروارتباطات ساخته شده مي‌پردازد كه يك دانشمند چشم بسته را با سرعتي آهسته‌تر از راه رفتن براي بالا و پايين رفتن از يك سطح پله‌دار هدايت مي‌كند.

در يك سطح مسطح اين روبات سرعت خود را با حركت بر روي چرخهايش بالاتر برده؛ اما در سطوح ناهموار و پله از پاهاي لولايي خود استفاده مي‌كند.

پنجه‌هاي اين روبات از حسگرهاي سپري برخوردار است كه به آن در جلوگيري از برخورد با موانع كمك مي‌كند.

اين سگ روباتيك با يك نرم‌افزار از پيش‌برنامه‌ريزي‌شده و با وارد كردن فشار بر دست‌ها كنترل مي‌شود.

اين روبات به دستورالعملها از طريق آگاه‌كردن كاربر با يك صداي زنانه مصنوعي پاسخ مي‌دهد. نسخه‌هاي آينده اين روبات از فرمانهاي صوتي و جي‌پي‌اس براي جهت‌يابي‌هاي دقيقتر برخوردار خواهند بود.

اين دستگاه هنوز در مرحله بررسي و ساخت قرار داشته كه از سال 2005 آغاز شده است.

اگر چه اين سگ هنوز راه زيادي تا يك سگ راهنماي واقعي دارد، به نظر مي‌رسد با افزايش سريع سن جمعيت، بازار خوبي براي اين طراحي وجود داشته باشد.

[ سه شنبه بیستم تیر 1391 ] [ 9:49 ] [ فانوس ]

مناسب سازی شهری در پاریس برای نابینایان و توان یابان جسمی/ یک، آینده روشن سیستم حمل و نقل پاریس برای معلولان / م.خوانساری

شهرداری پاریس این نوید را به تمام معلولان می دهد که این شهر تا سال 2015 در برنامه ریزی ای دقیق مناسب سازی می شود تا معلولان با هر نوع معلولیتی بتوانند به راحتی در شهر زندگی کنند.

این یک قانون است و اجرای آن برای شهرداری پاریس الزامی. بنابراین از سال 2009 در بخش وسائل حمل و نقل عمومی تحولات جدی ای در حال اتفاق است. بودجه ای بیش از یک میلیارد و 400 میلیون یورو به این موضوع اختصاص یافت و در مرحله نخست و در خطوط ریلی 258 ایستگاه اصلی و پرتردد شناسایی و انتخاب شد تا در پایان سال 2015 تمام این ایستگاه ها برای معلولان مناسب سازی شود. البته این موضوع به این معنا نیست که تاکنون سیستم حمل و نقل پاریس برای معلولان ناکارآمد بوده است بلکه درصد کارایی با این اقدامات بیشتر خواهد شد.

از سوی دیگر و علاوه بر این ها هر معلول می تواند برای گشت و گذار در شهر یک دستیار برای خودش داشته باشد و از شرکت هایی که این خدمات را ارائه می دهند درخواست دستیار کند. این تسهیلات برای توریست های معلولی که به پاریس می آیند ایده آل است.

همچنین برای افراد معلول سایت های اینترنتی خاصی طراحی شده است تا بتوانندقبل از حمل و نقل در شهر، راهنمایی های لازم را کسب کنند. سایت «اینفو موبی» یک سرویس اطلاعاتی آنلاین درباره حمل و نقل عمومی در پاریس و حومه برای افراد ناتوان است تا بتوانند از مترو، خطوط ریلی سریع و اتوبوس بر اساس نقصی که دارند ( حرکتی، بینایی، شنوایی و مغزی) استفاده کنند. این سایت تعدادی نقشه، فایل های صوتی ، توصیه، افراد همراه و ... را ارائه می دهد.

همچنین نقشه های برجسته خطوط حمل و نقلی پاریس برای استفاده نابینایان و ابزارهای متنی برای استفاده ناشنوایان امکانات دیگری است که شهرداری این شهر برای معلولان تدارک دیده است.

تاکسی های پاریس ؛ گران اما مجهز برای معلولان

تاکسی بهترین وسیله برای استفاده معلولان در شهر پاریس است اما قطعا یک معلول باید حساب جیب خود را هم داشته باشد تا بتواند برای حمل و نقل خود تاکسی سواری کند.

برای معلولان حرکتی، تاکسی های مخصوصی طراحی شده است که به راحتی از آن استفاده کنند. نرخ کرایه تاکسی برای معلولان و غیر معلولان تفاوتی ندارد و تجهیز تاکسی برای معلول هیچ تاثیری روی قیمت نمی گذارد.

با این حال در بخش تاکسیرانی هم برای معلولان مشکلاتی وجود داشت تا اینکه در ماه های آخر سال 2004 یکی از شرکت های خصوصی تاکسیرانی پاریس، 30 مینی ون سفارش داد که تنها برای استفاده معلولان است. این تعداد مینی ون تا انتهای سال 2005 به 100 دستگاه افزایش پیدا کرد. این شرکت برای هر دستگاه مینی ون، رمپ هایی هم تدارک دید تا استفاده از این خودرو برای معلولان راحت تر شود.

این شرکت سرویس 24 ساعته برای خدمت رسانی به معلولان دارد و با تماس با این شرکت می توان از مشاوره اپراتورها هم استفاده کرد.

متروی پاریس ؛ قدیمی اما در حال مناسب سازی

استفاده از متروی 112 ساله پاریس برای معلولان دردسرهایی را به همراه دارد. به دلیل قدمت بسیار زیاد، بسیاری از ایستگاه های متروی پاریس برای معلولان و مخصوصا معلولان حرکتی که با ویلچر تردد می کنند هنوز مناسب سازی نشده است. دولت فرانسه و از سوی دیگر شهرداری پاریس در حال برنامه ریزی برای مناسب سازی تا حد امکان این ایستگاه ها برای معلولان است.

با این حال روزنه های امید برای معلولان حرکتی در متروی پاریس وجود دارد. یکی از معلولان حرکتی که از ویلچر استفاده می کند درباره سفر خود به پاریس گفت: «هتل من در شرق پاریس بود و من برای رسیدن به مرکز شهر باید از سیستم حمل و نقل ریلی پرسرعت(RER ) این شهر استفاده می کردم. گرچه بسیاری از کارمندان این سیستم حمل و نقلی ویلچر من را بلند می کردند و بسیار مهربان بودند اما آسانسوری در جایی که من بودم دیده نمی شد.»

طبق قانونی که در سال 2005 در فرانسه به تصویب رسید باید در مدت ده سال امکانات رفاهی همگاهی در دسترس معلولان هم قرار گیرد. خطوط حمل و نقل از سال 2005 در حال مناسب سازی است اما متروی پاریس به دلیل قدمت آن برای این بازه زمانی استثنا شده است.

هم اکنون خط 14 متروی پاریس و خط c خطوط ریلی پرسرعت پاریس و حومه به طور کامل برای معلولان حرکتی مناسب سازی شده است.

بررسی خطوط مترو و خطوط پرسرعت ریلی نشان می دهد که خطوط پرسرعت بهتر از مترو برای معلولان حرکتی تجهیز شده اند.

در حال حاضر بیش از 107 تا خطوط پرسرعت ریلی پاریس مجهز به آسانسور برای استفاده معلولان حرکتی هستند. کافی است نقشه ای از متروی پاریس داشته باشید. ایستگاه های مجهز شده با نشانی از ویلچر مشخص شده اند.

از سوی دیگر خط پرسرعت ریلی B که برای رسیدن به فرودگاه شارل دوگل مورد استفاده قرار می گیرد از ایستگاه مرکزی «گقدو نوق» تجهیز شده است.

همچنین در گیت های ورودی به ایستگاه های مترو نیز بخش هایی برای عبور ویلچر و کالسکه تعبیه شده است تا ویلچر در دستگاه های تنگ ورودی که برای مسافران عادی است دچار مشکل نشود.

برای افرادی که نابینا هستند متروی پاریس تجهیزات خوبی دارد. شاید تصور راهنمایی یک سگ برای خیلی ها باور پذیر نباشد اما در متروی پاریس سگ های راهنمایی را می بینید که همراه صاحب نابینای خود برای مسیریابی تربیت شده اند. این سگ ها با محیط متروی پاریس به خوبی آشنا هستند و می دانند چگونه باید صاحب خود را از گیت بلیت رد کنند و یا کمک کنند تا از پله ها بالا یا پایین برود و همچنین به داخل واگن مترو راهنمایی کند.

اما اگر فرد نابینایی مایل به استفاده از این سگ ها هم نباشد می تواند از امکانات و تجهیزات عادی مترو برای استفاده از این وسیله حمل و نقلی استفاده کند. در هر ایستگاه مترو و در لبه های نزدیک جایی که قطار مترو می ایستد برجستگی هایی وجود دارد که فرد نابینا را آگاه می کند که از آن محدوده جلوتر نرود و یا اگر قطار ایستاده است با رد شدن از این محدوده سوار واگن قطار شود. البته در بسیاری از ایستگاه های متروی پاریس برای ایمنی مسافران و جلوگیری از حوادثی مانند خودکشی و یا پرت شدن به داخل محدوده ای که ریل قرار دارد دیوارهای شیشه ای کشیده شده است که تنها با توقف قطار در این دیوارهای شیشه ای باز می شود .این تجهیزات برای افراد نابینا هم مناسب است چراکه آنها با خیال راحت می توانند تا لبه این دیوارهای شیشه ای بایستند بدون آنکه ایمنی آنها به خطر افتد.

وسیله دیگری که برای استفاده راحت تر نابینایان تدارک دیده شده است، ایزی مترو نام دارد. یک ابزار الکتریکی کوچک و دستی که با قیمت مناسب می توان از ایستگاه های اصلی مترو خریداری کرد و راهنمایی صوتی برای افراد نابینا می تواند باشد.

افراد نابینا می توانند با گفتن مسیر مورد نظر خود به این دستگاه، بهترین گزینه های سفر برای استفاده از مترو را بشنود و استفاده کند. این وسیله برای استفاده از تراموا و همچنین اتوبوس هم کارایی دارد.

برای ناشنوایان هم متروی پاریس امکاناتی تدارک دیده است. در هر ایستگاه متروی پاریس یک غرفه فروش بلیت و یا اطلاعات وجود دارد. در این بخش حلقه های مغناطیسی قرار گرفته است که مسافرانی که مشکل شنوایی دارند بتوانند به راحتی با قرار دادن سمعک خود روی کلید مربوطه ارتباط تلفنی با کارکنان مترو برقرار کنند.

اتوبوسرانی پاریس ؛ 70 درصد مناسب برای معلولان

از سال 2009 تا کنون 60 خط اتوبوسرانی پاریس برای استفاده معلولان حرکتی مناسب سازی شده است. این مناسب سازی در ایستگاه های اتوبوس و هماهنگی با پله خروج از اتوبوس، جانمایی مکان برای قرار گرفتن ویلچر و معلول در داخل اتوبوس، ایجاد رمپ های اتوماتیک برای پیاده شدن از اتوبوس و ... است. این امکانات با حمایت های شورای شهر پاریس فراهم شده است و از همان تاریخ 44 خط اتوبوسرانی حومه پاریس هم مناسب سازی شده اند. هم اکنون 70 درصد سیستم اتوبوسرانی پاریس برای معلولان حرکتی مناسب است.

برای استفاده از این امکانات کافی است معلول حرکتی موقع سوار شدن با ویلچر دکمه ای که در کنار در وسط اتوبوس قرار دارد را بزند تا رمپ اتوماتیک باز شود و او بتواند وارد اتوبوس شود و برای خروج هم راننده اتوبوس این امکان را فراهم می کند تا به راحتی معلول از اتوبوس پیاده شود.

برای نابینایان سیستم صوتی داخل اتوبوس ایستگاه ها را قبل از رسیدن اعلام می کند و در عین حال برای ناشنوایان تابلوهای نوشتاری تدارک دیده شده است. این تابلوها به صورت متن های نوشتاری ایستگاه فعلی و ایستگاه بعدی که اتوبوس به آن می رسد را اعلام می کند.

طبق آنچه که سایت حمل و نقل پاریس نوشته است از سال 1998 تا کنون هر سال شهرداری این شهر 400 تا اتوبوس مجهز خریداری می کند که این امکانات در آن ها ایجاد شده است.

تراموای پاریس؛ راحت و ساده برای معلولان

سه خط تراموای پاریس از همان آغاز بهره برداری برای معلولان حرکتی مناسب سازی شده بود. واگن های تراموا در هر ایستگاه، موازی با لبه ایستگاه می ایستند تا اگر ویلچر سواری بخواهد سوار یا پیاده شود به راحتی و بدون استفاده از رمپ این عمل صورت گیرد. در عین حال به مانند سیستم اتوبوسرانی پاریس، در ترامواهای این شهر هم مکانی برای توقف ویلچر مشخص شده است.

همچنین به مانند اتوبوس های پاریس سیستم صوتی و نوشتاری ایستگاه ها به کمک افراد نابینا و ناشنوا می آید. همچنین برجستگی های نزدیک محل توقف تراموا نیز برای نابینایان بسیار مناسب است تا فاصله خود را با محل توقف تراموا هماهنگ کنند.

سیستم حمل و نقل پاریس یکی از کارآمدترین سیستم های حمل و نقلی در دنیا است که با اتمام پروژه مناسب سازی در سه سال آینده قطعا به یکی سیستم ممتاز برای استفاده معلولان در دنیا نیز تبدیل خواهد شد. رویایی که تا رسیدن به واقعیت فاصله ای ندارد.

برای مشاهده گزارش تصویری مربوط به این یادداشت لطفا اینجا را کلیک فرمائید

[ پنجشنبه پانزدهم تیر 1391 ] [ 10:27 ] [ فانوس ]
برای حضور در المپیاد جهانی هند؛ 
5 نفر جواز حضور در اردوی تیم ملی شطرنج نابینایان و کم بینایان را کسب کردند

با برپایی رقابتهای انتخابی شطرنج نابینایان و کم بینایان 5 نفر جواز حضور در اردوی تیم ملی برای حضور در المپیاد جهانی هند را به دست آوردند.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون نابینایان و کم بینایان، رقابتهای انتخابی شطرنج نابینایان و کم بینایان در تهران برگزار شد که در پایان مجید باقری از بوشهر در جایگاه نخست ایستاد،عماد موسوی از زنجان،حسن قدیری از تهران،میثم مرادیان از گیلان و ملیحه صفایی از خراسان رضوی به ترتیب دوم تا پنجم شدند.
بدین ترتیب 5 نفر مذکور در معیت تیم ملی شطرنج نابینایان و کم بینایان به رقابتهای المپیاد جهانی شطرنج که از تاریخ 19 تا 30 مرداد درهند برگزار می شود، اعزام خواهند شد.
افشین تهرانی به عنوان سرمربی و علی اکبر هدهدی به عنوان مسئول انجمن و سرپرست،تیم فوق را همراهی خواهند کرد.
المپیاد جهانی شطرنج نابینایان و کم بینایان هر 4 سال یک بار برگزار می شود که در رقابتهای هند 300 شطرنج باز از 80 کشور دنیا حضور خواهند یافت.

[ پنجشنبه پانزدهم تیر 1391 ] [ 9:51 ] [ فانوس ]
پژوهشگران کشورمان طی مطالعاتی عصای هوشمند به صورت ساعت مچی را طراحی کردند که می تواند با استفاده از سنسورهای اولتراسونیک موانع و فرورفتگی ها را با دقت بالا تشخیص و به نابینایان هشدار دهد.

امیر طباطبایی از محققان این طرح در گفتگو با مهر، هدف از اجرای این طرح را حل مشکلات افراد کم بینا و نابینا ذکر کرد و افزود: در آغاز مطالعات در صدد بودیم تا عصای هوشمند برای این دسته از افراد طراحی کنیم که با رسیدن به موانع به نابینایان هشدار دهد.

وی با اشاره به مشکلات عصای نابینایان اظهار داشت: از این رو در فاز دوم مطالعات تصمیم گرفتیم تا با تبدیل عصا به ساعت مچی، سیستمی را برای آنها طراحی و تولید کنیم که نابینایان و کم بینایان را در انجام کارهای روزمره یاری رساند.


توسط پژوهشگران کشورمان عرضه شد
ساخت ساعت وِیژه نابینایان در ایران
جام جم آنلاین: پژوهشگران کشورمان طی مطالعاتی عصای هوشمند به صورت ساعت مچی را طراحی کردند که می تواند با استفاده از سنسورهای اولتراسونیک موانع و فرورفتگی ها را با دقت بالا تشخیص و به نابینایان هشدار دهد.

امیر طباطبایی از محققان این طرح در گفتگو با مهر، هدف از اجرای این طرح را حل مشکلات افراد کم بینا و نابینا ذکر کرد و افزود: در آغاز مطالعات در صدد بودیم تا عصای هوشمند برای این دسته از افراد طراحی کنیم که با رسیدن به موانع به نابینایان هشدار دهد.

وی با اشاره به مشکلات عصای نابینایان اظهار داشت: از این رو در فاز دوم مطالعات تصمیم گرفتیم تا با تبدیل عصا به ساعت مچی، سیستمی را برای آنها طراحی و تولید کنیم که نابینایان و کم بینایان را در انجام کارهای روزمره یاری رساند.

طباطبایی به جزئیات این سیستم هشدار اشاره کرد و گفت: در جلوی این ساعت سنسورهایی نصب شده که قادر است موانعی که بر سر راه نابینایان است را تشخیص و به آنها هشدار دهد.

محقق این طرح، افزود: در قسمت عقب ساعت نیز سنسورهای دیگری نصب شده است که می تواند پله، برآمدگی و فرورفتگی ها را تشخیص دهد.

وی با تاکید بر اینکه در این ساعت با برنامه هایی که نصب شده است می تواند چاه های عمیق و پله را از هم تفکیک کند، یادآور شد: سیستم هشدار این ساعت از طریق وبیره، صوت و نور انجام می گیرد که در نمونه اولیه این طرح از طریق صوت (بوق) است.

طباطبایی سنسور مورد استفاده در این ساعت را از نوع اولتراسونیک دانست و اضافه کرد: این سنسورها امواج را با سرعت و قدرت بالا ارسال می کند از این رو می تواند موانع را با دقت زیاد اعلام کند.

این محقق اظهار داشت: این طرح در مرحله تست است که با هماهنگی هایی که با موسسه عصای سفید شد این ساعت در این موسسه تست می شود.
 
به گفته وی، این طرح با همکاری گروهی از پژوهشگران دانشگاه های شهید بهشتی، علم و صنعت، تربیت مدرس و صنعتی شریف اجرایی شده است.

[ سه شنبه سیزدهم تیر 1391 ] [ 12:1 ] [ فانوس ]
ایتنا - نابینایان می‌توانند به جای استفاده از صفحه‌کلیدهای سخت‌افزاری یا دستگاه‌های مکانیکی مخصوص نوشتن خط بریل، به صورت مستقیم از نمایشگرهای لمسی کمک بگیرند و با قرار دادن انگشتان خود روی شیشه نمایشگر تایپ کنند.
امکان استفاده از رایانه‌های لوحی برای نابینایان

گروهی از دانشمندان آمریکایی موفق به کشف روش جدیدی برای افراد مبتلا به اختلالات بینایی شده‌اند که بر اساس آن می‌توان از سیستم لمسی رایانه‌های لوحی مانند iPad به عنوان صفحه‌کلید خط بریل استفاده کرد. 


به گزارش ایتنا به نقل از فارس، دانشمندان از مدت‌ها قبل تلاش‌های فراوانی را در این زمینه انجام داده بودند تا بتوانند امکان استفاده از فناوری‌های نوین برای نابینایان را فراهم کنند.

اما در بررسی‌های جدید محققان آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که نابینایان می‌توانند به جای استفاده از صفحه‌کلیدهای سخت‌افزاری یا دستگاه‌های مکانیکی مخصوص نوشتن خط بریل، به صورت مستقیم از نمایشگرهای لمسی کمک بگیرند و با قرار دادن انگشتان خود روی شیشه نمایشگر تایپ کنند. 

«سوهان دارماراجا» یکی از محققان این پروژه در دانشگاه استنفورد در این خصوص توضیح داد: «به جای آنکه از نوک انگشتان برای پیدا کردن حروف کمک بگیریم، ما دکمه‌هایی طراحی کرده‌ایم که می‌توانند انگشتان را پیدا کنند». 

کاربران در این فناوری جدی هشت انگشت خود را روی نمایشگر رایانه لوحی قرار می‌دهند و بر اساس محل قرارگیری انگشتان، کلیدها زیر آن‌ها ظاهر می‌شوند. در این حالت فرد نابینا کلید مربوط به هر یک از انگشتان خود را می‌داند و با فشار دادن آن کلمات مورد نظر خود را تایپ می‌کند.

[ دوشنبه دوازدهم تیر 1391 ] [ 11:19 ] [ فانوس ]
شهردار منطقه 9 از اجرای خط ویژه نابینایان در پیاده راه بزرگراه یادگار امام خبر داد و گفت: این عملیات برای نخستین بار در شبکه بزرگراهی پایتخت انجام شد.

نصرا.. آبادیان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران گفت: با توجه به ضرورت تردد این قشر از جامعه در سطح ورودی غربی پایتخت، عملیات احداث خط ویژه روشندلان  در دستور کار معاونت فنی وعمران منطقه قرار گرفت.
 رامین کریمی اورگانی معاون فنی وعمران منطقه 9 با اشاره به اینکه پیاده راه یادگار امام در محدوده منطقه به خط ویژه نابینایان  مجهز می شود افزود: در حال حاضر حدود 70 درصد عملیات در فاز نخست پیاده رو سازی در حد فاصل خیابان طوس تا دامپزشکی ا جرایی شده است.
وی ادامه داد: مسیر های ویژه برای سهولت تردد نابینایان  بزرگراه جانمایی شده است و بر اساس آن ضمن استفاده از موزائیک های ساده، شیارهای مخصوص عصای سفید در سطح آن تغییر شده است.
 آمر کعبی قائم مقام شهردار منطقه 9 افزود: شهرداری در راستای بهسازی معابر محدوده و ایجاد مسیر های ویژه برای معلولان و نابینایان  گامهای عمده ای برداشته است.
وی خاطر نشان کرد: توجه به نیاز معلولان جسمی حرکتی جانبازان و نابینایان  و استفاده راحت و مناسب از پیاده راه های سطح شهر سبب شده تا مناسب سازان و استاندارد سازی پیاده روهای ورودی  غربی پایتخت در دستور کار شهرداری منطقه 9قرار گیرد.

[ شنبه دهم تیر 1391 ] [ 10:25 ] [ فانوس ]

مکان‌یابی نابینایان در داخل ساختمان با تلفن همراه مجهز به هدایتگر

تیم مهندسی علوم رایانه رنو از دانشگاه نوادا نوعی سیستم هدایتی داخل ساختمان برای افراد دچار اختلالات بینایی ارائه کردند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این محققان از ترکیب تعامل انسان و رایانه و تحقیقات در مورد برنامه‌ریزی حرکتی برای ساخت یک سیستم هدایتی قابل دسترس کم هزینه موسوم به «Navatar» استفاده کردند که بر روی گوشی‌های هوشمند قابل اجراست.

به گفته محققان، سیستم‌های هدایتی داخلی امروزی معمولا نیازمند استفاده از حسگرهای گران و سنگین یا تجهیز اتاق‌ها و سالن‌ها به برچسب‌های فرکانس رادیویی بوده که با یک دستگاه خوانش دستی قابل شناسایی هستند و برای تعیین محل کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در عوض، محققان دانشگاه نوادا از نقشه‌های معماری دو بعدی دیجیتالی که در حال حاضر در بسیاری از ساختمان‌ها در دسترس بوده، و همچنین از حسگرهای کم هزینه مانند شتاب‌سنج و قطب‌نما که در اغلب گوشی‌های هوشمند وجود دارند، برای هدایت کاربران دچار اختلالات بینایی استفاده کردند.

این سیستم به مکانیابی و ردیابی کاربر درون ساختمان پرداخته، مناسب‌ترین مسیر را بر اساس نیازهای ویژه افراد یافته و به ارائه دستورالعمل‌های گام به گام تا مقصد می‌پردازد.

به گفته این محققان، با این وجود حسگرهای گوشی هوشمند که برای محاسبه تعداد گامهای کاربر و جهت آن مورد استفاده بوده، ممکن است علائم غلط را مورد استفاده قرار دهند. این سیستم برای تطابق مکان به ترکیب الگوریتم‌های احتمالی و قابلیتهای طبیعی افراد دارای اختلالات بینایی برای شناسایی نقاط در محیط با لمس کردن، مانند تقاطع راهروها، در، پله و آسانسور می‌پردازد.

از مزیتهای این فناوری این بوده که کاربران می‌توانند گوشی را درون جیب خود گذاشته و از هر دو دست خود برای استفاده از عصا و شناسایی نشانه‌های لمسی کمک بگیرند.

این تیم در حال حاضر در تلاش برای اجرای سیستم هدایتی خود در محیط‌های دیگر و ادغام آن در سیستم‌های هدایتی بیرونی هستند که از جی‌پی‌اس استفاده می‌کنند.

محققان برای این سیستم اخیرا موفق به کسب یک جایزه PETA Proggy برای پیشگامی در علم اخلاق شده‌اند. این جایزه به دستاوردهای دوستدار حیوانات داده می‌شود. سیستم هدایتی شامل چنین دستاوردهایی می‌شود چرا که نیاز به استفاده از سگهای هدایتگر را کاهش می‌دهند.

این فناوری در نشست بین‌المللی روباتیک و اتوماسیون IEEE و نشست عوامل انسانی در سیستمهای محاسباتی CM SIGCHI ارائه شده است.

[ جمعه نهم تیر 1391 ] [ 10:53 ] [ فانوس ]

آیا نابینایان می توانند ستاره شناس شوند؟!

آیا  شما در مورد چگونگی پیدایش جهان ، شکل گیری خورشید و زمین ، چگونگی آغاز حیات در کره خاکی و یا مکانی در 

گوشه ایاز عالم که مانند دنیای زمینی ما باشد چیزی می دانید؟  در طول تاریخ ، انسانها پرسش هایی 

از این دست را مطرح کرده اند تا بلکه جایگاه ما در پهنه ی گیتی را درک کنند.

برخی به مذهب رجوع می کنند تا پاسخ خود را بیابند.دانش ستاره شناسی به این پرسش ها از دیدگاه علمی پاسخ 

می دهد.ممکن است شما هنگامیکه در مورد گستردگی فضا یا احتمال اینکه روزی انسانها قادر به ارتباط با تمدنهای 

هوشمند در کهکشان ما باشند تأمل می کنید ، بسیار شگفت زده شوید.من به عنوان یک اخترشناس که 

علاقه ی وافری به آموزش دارد می دانم که بسیاری از دانش آموزان از مقطع دبستان تا دانشگاه 

توسط ستاره شناسی بسیار شگفت زده شده اند.برخی از آنها ممکن است نجوم را به عنوان

 یک شغل برگزینند .اما برای بسیاری این علم دریچه ای به سوی دیگر

 عرصه های دانش و فن آوری است.                                                

من نابینا نیستم و یا در بینایی مشکلی ندارم ، همچنین هیچ یک از اعضای خانواده ی من اینگونه نیستند

.اما به شدت احساس می کنم پرسش هایی که در ستاره شناسی مطرح می شوند برای همه افراد مهم هستند 

و فرقی نمی کند که آنها نابینا باشند یا از نعمت بینایی برخوردار باشند.همه ما می خواهیم 

بدانیم که چه کسی هستیم ، جایگاهمان در این جهان چیست و به سوی کجا رهسپاریم.

گذشته از این ، جهان از آن همه انسانهاست!در این مقاله قصد دارم برخی از 

دیدگاه های خود را در مورد سر و کار داشتن با دانش آموزان نابینا یا کسانی 

که دچار اختلالات بینایی هستند و در عین حال نجوم می آموزند با شما قسمت کنم. 

http://nfb.org/legacy/fr/fr9/fr03co41.jpg

دکتر برنارد بک وینچاتز(نویسنده مقاله) به دانش آموزان نابینا ستاره شناسی می آموزد

هنگامی که فعالیت خود را در "لمس کیهان" * آغاز کردم، به زودی دریافتم که دیدگاه های نادرستی

 در مورد نجوم وجود دارد و یکی از آنها این است که بسیاری از مردم معتقدند نجوم یک علم بصری است.  

تصور آنها از یک ستاره شناس کسی است که که از درون تلسکوپ به آسمان می نگرد و از آنچه مشاهده می کند یادداشت 

بر می دارد.این ممکن است روشی باشد که گالیله ، 400 سال پیش ، از آن برای مشاهدات 

خود استفاده می کرد.اما ستاره شناسی نوین بسیار متفاوت است.توان دوربین های

 دیجیتالی برای مشاهده ، بسیار بالاتر از چشمان  ماست( حتی فیلم های عکاسی) و 

مدتهاست که از آنها به عنوان آشکارسازهای نور جمع آوری شده توسط تلسکوپها استفاده 

می شود.این دوربین ها بسیار حساس تر از چشمان ما هستند و این امکان را ایجاد می کند

 تا به دقت ، کوچکترین تفاوت در درخشندگی،موقعیت و شکل ظاهری اجرام را اندازه گیری کنیم 

.همچنین با استفاده از چنین ابزارهای پیشرفته ای می توان با نوردهی طولانی مدت ، 

اجرامی که میلیاردها بار کم نور تر از آنچه چشمان ما می توانند ببینند را آشکارسازی کرد.

هنگامیکه دوربین های دیجیتالی نور ناشی از اجرام آسمانی را به صورت الکترونیکی ثبت کردند ، 

این نور به یک رایانه منتقل می شود و با استفاده از نرم افزارهای ویژه مراحلی را طی می کند.

اخترشناسان از چشمان خود برای خواندن ارقام ، کلمات و برخی اوقات نمودارهایی که بر

 صفحه نمایشگر رایانه نمایان می شوند استفاده می کنند اما چشمان آنها هیچ گاه به

 عنوان یک ابزار علمی برای انجام اندازه گیری ها تلقی نمی شود.هیچ چیز وجود ندارد که 

یک فرد نابینا نتواند انجام دهد.   

http://www.graphpaper.com/wp/wp-content/uploads/2009/02/touch_the_universe_00.jpg


http://www.graphpaper.com/wp/wp-content/uploads/2009/02/touch_the_universe_04.jpg

  

http://www.youcandoastronomy.com/images/versapointmoon.jpg

اهله ماه  

http://imgsrc.hubblesite.org/hu/db/images/hs-2002-28-a-full_jpg.jpg


دیدگاه نادرست دیگر بیان می کند که اخترشناسان بایستی به قلّه ی کوه ها در نقاط دور دست 

سفر کنند تا بتوانند به مشاهده و رصد آسمان بپردازند.بسیاری از تلسکوپ ها را می توان از طریق

 اینترنت هدایت کرد.برای مثال ، من زصدهای خود را که برای تکمیل پایان نامه ام نیاز بود با تلسکوپی

 در رصدخانه ی آپاچی پوینت در نیو مکزیکو انجام دادم و هرگز به آنجا سفر نکردم.در عوض ، 

روند انجام کار را از دفتر کار خود در دانشگاه واشینگتن در ستل و از طریق اینترنت برای تلسکوپ

 ارسال کردم.یک متخصص فنی آنلاین نیز آنجا بود تا در صورت ایجاد اشکال در نحوه عملکرد تلسکوپ 

مرا راهنمایی کند.هنگامی که صبح زود و پس از پایان رصد با دوچرخه خود در خیابانهای بارانی

 راهی خانه بودم احساس کردم که تجربه سفر به کویر و شب های رویایی پر ستاره آن را از 

دست داده ام.اما عقیده ی من این است که شما می توانید منجم شوید حتی اگر سفر کردن به 

این نقاط دور دست و یا هدایت یک تلسکوپ بزرگ برای شما دشوار باشد .

مثال دیگر ، تلسکوپهای خودکار در فضا هستند.بسیاری از مشاهدات با چنین تلسکوپهایی

 انجام می شوند تا از مزاحمت هایی که جو زمین ایجاد می کند به دور باشند.برای مثال 

من از مشاهدات تلسکوپ فضایی هابل استفاده می کنم که در ارتفاع 600 کیلومتری

 بر فراز زمین ، سیاره ما را دور می زند.هابل توسط گروهی از اخترشناسان ،

مهندسان و متخصصان فنی در موسسه علمی تلسکوپ فضایی هدایت می شود

خترشناسان از سراسر جهان طرح های پیشنهادی خود را به این گروه می فرستند 

تا برای آنها مشاهدات رصدی را هدایت کنند ، سپس داده ها به منظور تحلیل و تفسیر

 علمی برای اخترشناسان فرستاده می شود.

شاید با شنیدن اینکه هم اکنون مهم ترین و دشوارترین بخش کار اخترشناسان

 پاسخ به سوالهای جالب نیست بلکه پرسیدن آنهاست شگفت زده شوید! اما لازمه ی دست یابی

 به چنین پرسش هایی آن است که آنها به طور مداوم مقالات مختلف را مطالعه کنند تا اطلاعات به 

روزتری در مورد آنچه سایر دانشمندان در سراسر دنیا انجام می دهند دریافت کنند . هنگامیکه 

یک پرسش جالب را مطرح کردند بایستی  به جمع آوری و تحلیل داده هایی که به منظور 

پاسخگویی به پرسش به آنها نیاز دارند بپردازند.سرانجام ، آنها نتایج خود را با تحقیقات دیگران مقایسه 

 و در مطبوعات نجومی مقالات خود را منتشر می کنند تا سایر همکارانشان در سراسر جهان نیز از 

یافته های آنان مطلع شوند .برخی اوقات آنها قادر به پاسخگویی به پرسش های خود هستند 

اما در اکثر موارد تنها یک قطعه دیگر به این پازل اضافه می کنند.اخترشناسان باید ریاضیات و 

مهارتهای رایانه ای خوبی داشته باشند اما هیچ چیز در کار یک اخترشناس وجود ندارد که 

یک فرد نابینا را از دنبال کردن این عرصه بازدارد.

ستاره شناسی نوین به خودی خود به ما در مورد ماهیت نابینایی نکاتی را می آموزد.از آنجایی که 

همه اجرام در فضا از دیدگان انسانها بسیار دور هستند ، ما باید هر آنچه را که می خواهیم بدانیم

 از نوری که آنها به ما می فرستند استخراج کنیم.نور از امواج کوچک میدانهای الکتریکی و مغناطیسی

 تشکیل شده است.طول این امواج بسته به رنگشان تغییر می کند.برای مثال نور قرمز دارای طول موج

 بیشتری نسبت به رنگ آبی است.نور سفید ترکیبی از امواج ، با طول موجهای متفاوت است.شما 

میتوانید این پدیده را در رنگین کمان مشاهده کنید.

اما نور مریی تنها بخشی کوچک از آنچه طیف الکترومغناطیسی نامیده می شود می باشد.امواج 

رادیویی ، ریزموج ها ،نور فروسرخ ، نور فرابنفش ، پرتوهای ایکس و گاما برای چشمان ما نامریی هستند

 زیرا طول موج های آنها بسیار بلند و یا بسیار کوتاه هستند. آتش نشانها از نور فروسرخ برای مشاهده 

دود ناشی از سوختن ساختمانها و یافتن کسانی که در دام افتاده اند استفاده می کنند.جراحان از پرتو ایکس 

برای مشاهده داخل بدن بیماران و اختر شناسان از کلیه فسمت های طیف الکترومغناطیسی برای مطالعه کیهان 

بهره می گیرند.اما آیا آنها دید پرتو ایکس یا فروسرخی دارند؟مسلما اینگونه نیست اما این موضوع هیچگاه

 اخترشناسان را از ساخت ابزارهایی که قادر به آشکارسازی امواج نامریی که چشمان ما قادر به مشاهده آنها

 نیستند باز نمی دارد.اگر کمی در اینباره تأمل کنید در می یابید که تفاوت میان یک فرد بینا و یک فرد نا بینا 

بسیار جزیی است.درست است که مشاهده نور مریی چه در علم و چه در زندگی روزمره مفید است اما 

درسی که نجوم به ما می دهد این است که اگر شما با چشمانتان نمی توانید نور مریی را ببینید، به دنبال

 روش های دیگری برای مشاهده آن باشید.برای مثال با استفاده از فن آوری یا چشمان افراد دیگر! بنابراین 

نابینایی به هیچ وجه نباید مانع دنبال کردن علایق و رویا های این افراد شود .

  Figure 1: A rear view of Courtney Smith wearing headphones and grasping the steering wheel of an airplane as she sits in front of an instrument panel full of dials.
Figure 2: Courtney Smith, wearing a polo shirt with a NASA emblem, sitting at her computer keyboard with a large refreshable braille display.

یکی از کارکنان ناسا که مشکل بینایی دارد اما با این حال در حرفه خود بی نظیر بوده و قادر به کنترل هواپیما 

و به پرواز در آوردن آن نیز می باشد!

پی نوشت:

* کتاب بریل ناسا در مورد نجوم که تصاویر تلسکوپ فضایی هابل را در دسترس افراد نابینا یا کسانی که مشکل

 بصری دارند قرار میدهد.     

مترجم: فائزه چقاجردی

   منبع: مجله دانشمند-552                 

[ پنجشنبه هشتم تیر 1391 ] [ 7:37 ] [ فانوس ]

امکانات تحصیلی ویژه برای نابینایان در دانشگاه مهیاست


واحد کرج تنها دانشگاه آزاد اسلامی است که از امکانات ویژه‌ای همچون کتابخانه (صوتی و بریل) و رایانه‌های مخصوص این دسته از دانشجویان برخوردار است.

ایلنا: نشست دانشجویان نابینا و کم بینا با حضور رئیس دانشکده ادبیات داشگاه آزاد کرج، با هدف بررسی و واکاوی مشکلات آموزشی، پژوهشی و رفاهی آن‌ها برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کرج، عطاء اله کوپال با اعلام این خبر افزود: واحد کرج تنها دانشگاه آزاد اسلامی است که از امکانات ویژه‌ای همچون کتابخانه (صوتی و بریل) و رایانه‌های مخصوص این دسته از دانشجویان برخوردار است.

رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه آزاد کرج ضمن اشاره به حق تحصیل تمامی داشجویان با شرایط خاص افزود: در یک دهه گذشته در این دانشگاه تاکنون بیش از یک صد دانشجو از مقطع کار‌شناسی تا بالا‌ترین سطح دکترای حرفه‌ای به تحصیل پرداخته‌اند.

وی افزود: در حال حاضر نیز تعداد کثیری از این عزیزان در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند.

کوپال همچنین از حضور بیشتر دانشجویان نابینا در رشته‌های روان‌شناسی، حقوق، ادبیات و حسابداری خبر داد.

[ چهارشنبه هفتم تیر 1391 ] [ 10:34 ] [ فانوس ]
اين خط كه با نام hm به روش بريل يا خط چهارنقطه‌اي hm ناميده مي‌شود، موجب كاهش حجم كتب آموزشي نابينايان مي‌شود و حجم كتاب‌هاي آنها را تا يك دهم كاهش مي‌دهد.
فارس: مديركل آموزش و پژوهش انجمن مخترعان كشور موفق به ابداع خط و روشي جديد براي آموزش نابينايان و كم‌بينايان شد.

پروفسور محمدرضا هاشمي موسوي كاشف فرمول اعداد اول،‌ موفق به ايجاد خطي جديد شد كه اين امكان را براي كم‌بينايان و نابينايان فراهم مي‌آورد تا در زماني بسيار كوتاه‌تر نسبت به خط بريل آموزش ببينند.

از مزاياي اين خط نسبت به خط بريل، امكان ادامه تحصيل در مقاطع تحصيلات تكميلي براي نابينايان حتي در رشته‌هاي فني ـ مهندسي و علوم پايه است همچنين ماندگاري اين خط در ذهن نابينايان نيز بيشتر از خط بريل است.

اين استاد دانشگاه در اين خصوص بيان كرد: اين خط كه با نام hm به روش بريل يا خط چهارنقطه‌اي hm ناميده مي‌شود، موجب كاهش حجم كتب آموزشي نابينايان مي‌شود و حجم كتاب‌هاي آنها را تا يك دهم كاهش مي‌دهد.

وي افزود: درصدد تأسيس مركزي هستيم تا در آن از طريق اين خط، رشته‌هاي فني ـ مهندسي و علوم پايه را براي نابينايان و كم‌بينايان تدريس كنيم و مركزي براي آموزش اين خط تأسيس كنيم.

تاكنون بسياري از كشورها بر روي روش 4 نقطه‌اي بررسي كرده‌اند اما همگي آنها نااميد شدند همچنين چندين كشور تاكنون به دنبال اعزام افرادي به ايران براي آموزش اين خط بوده‌اند.

[ سه شنبه ششم تیر 1391 ] [ 10:50 ] [ فانوس ]

تقویم خورشیدی ویژه نابینایان (SunCalendarJaws)

برنامه تقویم خورشیدی ویژه نابینایان (SunCalendarJaws) برگرفته از برنامه تقویم خورشیدی (SunCalendar) است . که در آن سعی شده که امکانات برنامه تقویم خورشیدی به طوری گنجانده شود که با صفحه خوان هایی مانند Jaws کاملا هماهنگ باشد .

برنامه از پنج قسمت به شرح زیر تشکیل شده است :

  1. تقویم روز : که در آن نگه دارنده ی تاریخ به همراه معادل های  تاریخ ، رخداد های تاریخ انتخابی و پیام های ثبت شده برای تاریخ انتخابی گنجانده شده است. لازم به ذکر است که با کلیک بر روی هر رخداد به مانند برنامه تقویم خورشیدی به توضیحاتی در مورد آن رخداد مانند نحوه ی شکل گیری رخداد دست خواهید یافت .
  2. پیام گذاری : در ایم قسمت می توانید پیام مد نظر خود را با دوره تکرار های متفاوت (روزانه ، هفتگی ، ماهانه ، سالانه) ثبت کنید . به مدیریت پیام ها بپردازید و در میان پیام های ثبت شده به جستجو بپردازید .
  3. مبدل تاریخ : در این قسمت کاربر قادر خواهد بود به تبدیل میان تقویم های هجری خورشیدی ، میلادی و هجری قمری بپردازد.
  4. کتابخانه : در این قسمت می توانید به مشاهده ی متن کتاب های موجود در کتابخانه بپردازید . یا آن که کتاب را برای نمایش در پنجره کتاب انتخاب کنید . که با انجام این عمل علاوه بر این که برنامه در هر راه اندازی به شما تاریخ و مناسبت های آن روز را نشان می دهد از میان کتاب های انتخاب شده یکی از صفحات کتاب که می تواند یک دو بیتی یا هر مطلب دیگری باشد را نیز نشان دهد . به همراه برنامه شش کتاب رباعیات ابوسعید ابوالخیر ، جملات عارفانه ، آیا می دانید که ، فروغ فرخزاد ، جملات قصار و ضرب المثل های جهان وجود دارد که البته می توانید برای دریافت کتاب های دیگر به اینجا مراجعه کنید .
  5. قسمت تنظیمات : در این قسمت کاربر می تواند تنظیمات برنامه را با توجه به نیازهای خود تغییر دهد . که از مهم ترین ها می توان به تنظیم کلید دسترسی سریع به بالن تاریخ و تنظیم شهر جهت نمایش اوقات شرعی و پخش اذان اشاره نمود.

به همراه برنامه فایل راهنما نیز وجود دارد. پیشنهاد می شود جهت آشنایی با امکانات کامل برنامه با زدن کلید F1 بر روی هر کنترل یا قسمت مد نظر اطلاعات جامع تری در مورد چگونگی استفاده کسب کنید.

توجه : برای استفاده از برنامه باید مایکروسافت دات نت فریم ورک ۲ یا بالاتر بر روی سیستم تان نصب باشد ؛ در ضمن کاربرانی که از ویندوز ۷ یا ویستا استفاده می کنند احتیاج به نصب هیچ برنامه ی اضافی ندارند.

 برای دانلود تقویم خورشیدی ویژه ناببینایان نسخه یک با حجم یک و سی و هفت صدم مگابایتSunCalendarJaws_v1.0 (177) کلیک کنید .

[ دوشنبه پنجم تیر 1391 ] [ 10:33 ] [ فانوس ]
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، موزه‌هاي آشپزخانه سلطنتي، زيرزمين موزه اسلحه‌هاي دربار و موزه نابينايان (خانه سپيد) امروز با حضور حميد بقايي؛ معاون اجرايي رئيس جمهور، روح‌الله احمدزاده؛ رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي و گردشگري، استاد محمود فرشچيان در مجموعه سعدآباد گشايش يافت. حسن محسني؛ مدير مجموعه فرهنگي، تاريخي سعدآباد در اين مراسم گفت: افتخار بزرگي است كه امروز با حمايت استاد مسلم نگارگري ايران؛ محمود فرشچيان و روشندلان شاهد گشايش نخستين نمايشگاه دائمي نابينايان در مجموعه سعدآباد با عنوان خانه سپيد هستيم. محسني با بيان اين موضوع كه نمايشگاه دائمي نابينايان با استانداردهاي روز دنيا كاملاً منطبق است، گفت: اين اقدام در راستاي ارائه خدمات مطلوب به نابينايان صورت گرفته و در كمتر كشوري از دنيا شاهد آن هستيم. وي در ادامه افزود: امروز فاز اول نمايشگاه دائمي روشندلان در سعدآباد گشايش يافته و اميدواريم در سال‌هاي آتي بتوانيم اين مكان را به موزه‌اي تخصصي براي روشندلان تبديل كنيم. مولاژ منشور كوروش در موزه نابينايان . به گزارش فارس، از جمله اشياي به نمايش در آمده در موزه نابينايان،‌ مولاژ ظرف سفالي پيش از تاريخ، نمونه‌اي از سرستون‌هاي هخامنشي، منشور كوروش، پيكره سنگي شاپور اول ساساني،‌ظروف شيشه‌اي دوره اسلامي و... است. بازديد كنندگان روشندل در اين موزه مي‌توانند به كمك لمس اشيا و گوشي‌هاي موجود در نمايشگاه اطلاعات لازم را از طريق حس لامسه و شنيداري دريافت كنند. رونمايي از "دو چشم محجوب" استاد فرشچيان.در مراسم امروز معاون اجرايي رئيس‌جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري از تابلوي نقاشي استاد فرشچيان كه به موزه نابينايان اهدا شد نيز رونمايي كردند، تابلويي با عنوان "دو چشم محجوب" كه تمثال صورت يك انسان بود. 

[ یکشنبه چهارم تیر 1391 ] [ 10:39 ] [ فانوس ]

چندی قبل صحبت از مشکلات نابینایان در استفاده از برخی سایت و وبلاگ ها از جمله همین وبلاگ به دلیل لزوم ورود کدهای امنیتی شد.امروز این راه حل رو در وبلاگ " پایگاه اینترنتی مخصوص نابیناین " دیدم.


يكي ديگر از مشكلات نابينايان عزيز جهت كار با اينترنت كد هاي امنيتي مي باشند كه در بعضي از صفحات وب وجود دارد .

براي نمونه مي توان به كد امنيتي كه هنگام ساخت ايميل در سايت ياهو يا گوگل از كاربر مي خواهد اشاره كرد .

البته چون اين كد ها به صورت متني نمي باشند با صفحه خوان ها قابل خواندن نيستند و اين مشكل بزرگي را براي نابينايان عزيز بوجود آورده بود .

دوباره خداوند لطف و رحمتش را شامل حال ما فرمود بطوريكه با سرويسي به نام WebVisum اين مشكل به كلي ريشه كن مي شود .

نكته مهم : اين سرويس فقط بروي مرورگر Mozilla Firefox نسخه 3 به بالا قابل نصب است و برويInternet Explorer نصب نمي شود ولي تغريبا نحوه كار با مورورگر فاكس شبيه Internet Explorer  مي باشد و تفاوت چنداني با Internet Explorer ندارد .

پس لازم است قبل از هر كاري اين مرورگر را بروي كامپيوتر خودتان نصب كنيد .

شما مي توانيد مرورگر فاير فاكس نسخه 3 را از لينك زير دانلود كنيد .

جهت دانلود مرورگر فایر فاکس بروی این لینک اینتر کنید

لینک کمکی

جهت دانلود فاکس بروی این لینک اینتر کنید *لینک کمکی*

براي نصب سرويس WebVisum مراحل زير را طي كنيد :

1 . از طريق لينك زير وارد سات WebVisum شويد :

بروي اين لينك شيفت اينتر كنيد

2 . در پنجره باز شده با فشردن كليد e edit box username را پيدا كرده و كلمه shavar را وارد كنيد و در قسمت پسورد نيز كلمه shavar را وارد نماييد سپس بروي باتم login اينتر كنيد تا وارد حساب كاربري شويد 

بعد از وارد شدن  به حساب كاربري بروي لينك Invitations اينتر كنيد .

4 . در اين صفحه داخل edit box Email ايميل خودتان را بصورت كامل وارد كنيد . و سپس بروي باتم send Invitations code اينتر نماييد .

اگر تا اينجاي كار مراحل را صحيح انجام داده باشيد ، يك ايميل از سايت WebVisum به آدرس ايميلي كه شما در مرحله 4 وارد نموديد ارسال خواهد شد .

5 . با مرورگر Mozilla Firefox وارد ايميل خودتان شويد  و ايميلي را كه از سايت WebVisum براي شما ارسال شده را باز نماييد .

6 . در داخل ايميل به دنبال عبارت Please follow this link to register at WebVisum:  بگرديد . زير اين عبارت آدرس يك سايت درج شده شبيه آدرس زير :

http://www.webvisum.com/main/register/invitation/YY5707276837XD

بروي آن اينتر كنيد تا وارد صفحه ثبت نام سايت WebVisum شويد .

7 . در پنجره جديد باز شده يك فرم وجود دارد كه شما بايد آن را پر نماييد .

در قسمت username يك نام كاربري به دلخواه وارد نماييد .

در قسمت full name نام و نام خانوادگي خودتان را وارد نماييد .

در قسمت Email ، ايميل خودتان را بصورت كامل وارد نماييد . *ايميلي را كه در مرحله 4 وارد كرديد وارد نماييد*

در قسمت پسورد يك رمز عبور وارد نماييد .

در قسمت Confirm پسورد رمز عبوري كه در مرحله قبل وارد نموديد دوباره وارد كنيد .

نكته مهم : username و پسورد را به خاطر بسپاريد .

در قسمت Invitations code چيزي وارد نكنيد .

در نهايت بروي باتم creat  account اينتر نماييد .

در اين مرحله مجددا يك ايميل به ايميل شما ارسال خواهد شد .

8 . دوباره با مرورگر Mozilla Firefox وارد ايملتان شويد و ايميل جديدي كه براي شما ارسال شده را باز كنيد و به دنبال آدرسي شبيه آدرس زير بگرديد :

http://www.webvisum.com/main/confirm/roshandel/77a7fb93ddeadf2afb930de3e6d0e032

بعد از پيدا كردن آدرس برويش اينتر كنيد .

9 . در پنجره باز شده بروي لينك login/register اينتر كنيد .

10 . username و پسوردي كه در مرحله 7 وارد كرديد را وارد نماييد و بروي باتم login اينتر كنيد .

11 . در پنجره بعد بروي لينك download اينتر نماييد .

12 . در پنجره بعد بروي لينك install the WebVisum extention  اينتر نماييد .

13 . سپس كليد هاي alt + a را بفشاريد و با كليد tab بروي باتم install now اينتر كنيد و چند لحظه منتظر بمانيد تا پيغامي مبني  بر ريست كردن مرورگر بدهد . بعد از شنيدن پيغام كليد هاي alt + r را بفشاريد تا مرورگر ريست شود .

14 . بعد از ريست شدن مرورگر فاير فاكس از شما username و پسورد مي خواهد . username و پسورد خودتان را كه در مراحل قبل وارد كرده بوديد وارد نماييد و ok كنيد .

در اينجا شما مراحل را به اتمام رسانده ايد و سرويس WebVisum بروي مرورگر فاير فاكس شما نصب شده است .

نحوه استفاده :

جهت استفاده از اين سرويس كافيست بروي edit box اي كه كد امنيتي  دارد قرار گرفته و كليد هاي ctrl + alt +6 را بفشاريد و چند لحظه منتظر بمانيد تا كد امنيتي داخل كليپ برد قرار گيرد . پس از شنيدن پيغامي كه مبني بر قرار گرفتن كد داخل كليپ برد مي باشد ، كافيست با فشردن كليد هاي ctrl + v كد را paste نماييد .

[ شنبه سوم تیر 1391 ] [ 11:29 ] [ فانوس ]
دانشمندان روش جديدي براي آموزش افراد نابينا ارائه داده‌اند كه آنها را قادر مي سازد با استفاده از نوعي وسيله حسي جايگزين (SSD)، از طريق گوش خود "ببينند".
ايسنا: در اين روش، نابينايان با استفاده از سيستم SDD يك تابلوي بينايي سنجي داراي حروف كوچكتر از استاندارد بين‌المللي براي نابينايي را مي‌خوانند.

هشت نابيناي مادرزاد حاضر در آزمايش گروهي انجام شده معاينه چشمي نرمال، تست بينايي سنجي اسنلن (Snellen) را ‌گذراندند و از لحاظ تكنيكي، معيارهاي مورد توافق سازمان بهداشت جهاني (WHO) براي نابينايان را كنار زده و به سوي يك سطح بينايي پايين حركت كردند.

تست اسنلن (Snellen) يك آزمايش بصري استاندارد است كه در آن بيمار يك تابلوي داراي حرف E با اندازه‌هاي مختلف و در چهار جهت گوناگون را مشاهده مي‌كند. بيمار در فاصله‌ي 6 متري از تابلو مزبور نشسته، جهت E را تعيين مي‌كند و برحسب كوچكترين اندازه‌‌اي كه مي‌تواند بخواند، ميزان بينايي وي تعيين مي‌شود.

بينايي نرمال با اشاره به فاصله و اندازه‌ نمادهاي موجود در تابلوي بينايي سنجي 20.20 در نظر گرفته مي‌شود. شركت كنندگان نابيناي حاضر در تست گروهي به سطح متوسط 20.360 رسيدند. اين بدين معناست كه آنها قادرند حروف را از فاصله‌ي 20 متري كه يك شخص با بينايي نرمال مي‌تواند از فاصله 360 پايي تشخيص دهد، شناسايي كنند.

نتيجه 20.360 از معيار سازمان بهداشت جهاني براي نابينايي كه 20.400 عنوان شده، بهتر است.

اين محققان در مطالعه خود از يك نوع ابزار حسي جايگزين كه توسط دكتر «پيتر ميجر» از هلند طراحي شده و "The vOICe" نام دارد، استفاده كردند. اين سيستم با استفاده از يك الگوريتم قابل پيش بيني تصاوير را از يك دوربين مينياتوري به منظره صوتي (soundscapes) تغيير مي‌دهد. اين امر به كاربر اين امكان را مي‌دهد گوش فرا دهد، سپس اطلاعات بصري توليد شده دوربين را تفسير كند.

كاربران ماهري كه دوره آموزشي اختصاصي اما نسبتا كوتاه در لابراتوار را گذرانده بودند، توانستند از SSD براي شناسايي اشيا پيچيده روزمره، مكان‌يابي افراد و ژست آنها، خواندن حروف و كلمات و حتي تشخيص حالات چهره استفاده كنند.

اخيراً، توانايي استخراج و "ترجمه" جزييات ريزبصري به اين شيوه در آزمايشي به رهبري «استريم – آميت» به اثبات رسيد. در اين آزمايش براي نخستين بار كاربران نابيناي vOICe با استفاده از صداها در يك تست بينايي‌سنجي استاندارد چشم پزشكي شركت كردند.

كاربران SSD به طور تعجب برانگيزي نه تنها قادر بودند با استفاده از صداها بگويند Eهاي تابلو به كدام جهت مي‌چرخيدند، بلكه اكثر آنها توانستند اين تست را در حروف با سايز كوچك و پايين‌تر از آستانه نابينايي استاندارد سازمان بهداشت جهاني اجرا كنند.

چنين قابليت‌هاي بصري حتي از توانايي‌هاي ممكن پيشرفته‌ترين پروتزهاي شبيكه ("چشم‌هاي بيونيكي") حال حاضر پيشي گرفته‌اند. در واقع، گرچه ممكن است كارآيي پروتزهاي شبكيه در آينده پيشرفت و حس بينايي را به نابينايان اهدا كند، اين فناوري براي تمامي جمعيت بزرگ افراد نابينا قابل دسترس نخواهد بود. 

[ شنبه سوم تیر 1391 ] [ 9:42 ] [ فانوس ]
.: Weblog Themes By mihanfa :.

درباره وبلاگ

ما فانوس افروزیم.کارمان عرضه محبت عشق به همنوع و انساندوستی است.
امکانات وب